.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Salı, Eylül 08, 2015

Kum Boyama - Minikler İçin Sanat

Kum Boyama - Minikler İçin Sanat


Kum boyama resim; yapışkanlı ve resimli kartlar üstüne daha önceden renklendirilmiş kum tanecikleri ile 3 yaş üzeri çocukların başlayabileceği bir resim yapma hobisidir.Çocuklarımızın sanata yatkınlık kazanması için bu türde bir hobi edinmesini sağlamak çocuğun ufkunu genişletecek, zeka gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Odaklanma ve renkler aralarısındaki uyumları ve farklılıkları ayırt edebilme becerisinin artmasını sağlıyarak ruhsal gelişiminede katkıda bulunacaktır.


Kum Boyama Hobisi:
İlk önce seçilen resmin hangi renklere boyayacağına karar verilir. Açık renklerle boyamak istenilen yerlerin boyama işlemini en sona bırakılmalıdır. Böylelikler açık renkli kumların koyu renkler ile karışmasının önüne geçmiş oluruz. Eğer beyaz bir kediyi boyamak istersek; kedinin dışındaki yerleri (arkaplan dahil) diğer renklerle boyadıktan sonra kediyi beyaza boyamalıyız. Boyamak istediğimiz nesnenin önce dış kontürünü (sınırlarını) açmalıyız ve bu bölgeyi siyah veya lacivert renge boyamalıyız. Bunun sebebi ise nesnenin dış hatlarının daha belirgin olmasını sağlamaktır. Dış kontür koyu renkle boyandığı için diğer bölgelerdeki boyayacağımız yerler daha belirgin olacaktır.
Bu da resmin daha şık durmasını sağlayacaktır. En son olarak fonu boyamalıyız.
Kumun özellikleri: Kumlar öncelikle CE belgesine ve TSE standartlarına göre üretilmiş olmalıdır.ürünün üzerinde CE ve TSE simgesi olmayan kumları almayınız!


Kumlar granit mermer, kaya ve cam kristallerinden oluşmaktadır.Kumlar öncelikle verniklenmekte ve boyanmaktadır.Sonra tekrar verniklenmektedir. Böylece kumun boyasının herhangi bir yere bulaşması mümkün değildir.Kum Boyama Etkinliğinin Faydaları: Öncelikle hatasız bir etkinlik yapma imkanı sunan bu kum boyama etkinliği çocuğa %100 başarı imkanı vermektedir. Seçtiği kartı hangi renklere boyayacağına karar verebilmesi için tasarlama yapması gereken çocuğun tasarım, renk bilgisi, renk uyumu ve koordinasyonu gelişmektedir. Etkinlik anında arkadaşları ile olumlu ilişkiler içerisinde etkinliği tamamlaması etkinliğin diğer bir faydasıdır. Hatasız yaptığı için kendine olan güveni gelişmektedir.


Diğer bir kaynak:
Kum Boyama nedir ?
Kum Boyama, kendinden yapışkanlı ve resimli kartları, renkli kumlarla boyama tekniğidir. Kartlar, renkli kumlarla boyanabilmesi için özel olarak üretilmiştir. Bir şablon gibi kartın üzerinde yer alan resim, çizimleri kesik olduğu için, parçalar teker teker çıkartılabilir.

Kum Boyama nasıl yapılır ?
Bir kürdan yardımıyla resim üzerinde bir parça, çizim yerinden çıkarılır. Açılan kısım yapışkanlıdır. İstenilen renteki kum bu alanı kapatacak şekilde serpilir. Fazla kum çırpılır. Kalan kumlar yapışıp kaldığı için, resmin açılan o kısmını boyamış olur. Sırayla ve teker teker resmin diğer parçaları için de aynı işlem farklı renkte kumlar da kullanılarak tekrarlanır. Kartın yüzeyi tamamen kumla kaplanıncaya kadar işleme devam edilir.

Kum Boyama hangi yaş gruplarına hitap eder ?
Kum Boyama 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir. Oyuncak standartlarına göre küçük parçalar içeren her tür oyuncak için 3 yaş sınırı vardır. Kartlarımız değil ama renkli kumlarımız bu çocuklar için tehlike arz edebilir. Bunun dışında Kum Boyama için bir yaş grubu kavramı yoktur. Her yaştan insanın ilgisini çeken bir üründür. Ancak, 3-12 yaş arasında biraz daha fazla popülerdir. Bunda kartın üzerindeki resim
karakterlerinin payı büyüktür.

Boyamanın incelikleri nelerdir ?
Bazı kurallara dikkat ettiğimizde mükemmel boyamalar elde edebiliriz. Parçaları kürdanla çıkarırken, kartı bükmemeye, delmemeye, buruşturmamaya dikkat etmeliyiz. Önce resmin konturundan başlamalıyız ve onu siyaha boyamalıyız. Bu kural, kilit kuraldır. Bunu yaptığımızda, yani konturunu ilk çıkardığımızda, resmin diğer tüm parçaları da boşa çıkar ve sonraki adımlarımız kolaylaşır. İlk konturu çıkarmak biraz zor ve zahmetlidir. Çünkü şerit halinde çıkmalıdır. Beraberinde resmin diğer parçalarını çıkarmamaliyız. Konturu siyaha boyamak ta önemlidir. Boyayacağınız resim hemen ortaya çıkar ve rahat devam edersiniz aynı zaman da koyu renkle başlamış olursunuz. Bu önemlidir. Çünkü boyamada renk sırası vardır. Koyu renklerden açık renklere doğru gideriz. Bir diğer kural da resmin içinden ve küçük parçalardan başlamak. Önce resmin içini bitirmek sonrasında fonunu boyamak gereklidir. Boyanan kısımlara temas edilmemelidir. Aksi durumda iz kalır, kumlar düşer, resminiz bozulur. Biten resimlerinizi şeffaf folyo içerisinde saklayınız. Folyosundan çıkarılmadığı ve ıslanmadığı taktirde yıllarca saklyabilirsiniz.

Boyamada kullanılan Renkli Kumlar zararlı mıdır ?
Boyama maddesi olarak kullanılan Renkli Kumlar zararsızdır. Kum hammaddesi tamamen doğal ve organiktir. Bir çeşit mineral olan kum, ince elenir ve tozunun alınması için yıkanır. İnsan sağlığına zarar vermeyecek boyar maddelerle de boyanarak "Renkli Kum" haline getirilir. CE ve TSE standardına uygundur.
Üç boyutlu Kum boyama için desen:

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...