.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Salı, Eylül 08, 2015

Osmanlı da Giyim


    Osmanlı da Giyim
   Osmanlı'da giyim kuşam:                
 Fatih Sultan Mehmed'in ölümünden sonra sarayda gelişen ölen sultanların giysilerini bohçalayarak saklama geleneği Osmanlı İmparatorluğu Dönemi işlemelerini 15. yüzyılda
kısa bir boşluktan sonra 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar kopmadan izlememize olanak sağlamaktadır.   Osmanlı sultanları giyim-kuşama önem verir, lüks kumaşlardan dikilmiş kaftanlar giyerlerdi. Onların kalite arayışları dokumacılığın gelişmesinde önemli bir yer tutar. 
 
 Saray kıyafetleri ve mefruşat için kullanılan kumaşlar saray bünyesindeki atölyelerde hassa nakkaşları tarafından hazırlanan desenlere göre dokunurdu. 
Bu atölyeler yeterli olmadığı zamansa İstanbul ve Bursa'daki diğer atölyelere sipariş verilirdi. İpekliler devlet tarafından kontrol altında tutulur, çözgü tellerinin sayısından boyasına dek her detayın esaslarına uygunluğuna bakılırdı.
Görkemli giyecekler kemha (brokar), kadife, çatma (bir kadife türü), seraser (altın ve gümüş alaşımlı telle dokunmuş ipekli kumaş), diba, atlas, canfes, tafta, vala, çuha, sof ve şal gibi kumaşlarla oluşturulurdu. Topkapı Sarayı'nın sayıları 1550'yi bulan giyim-kuşam koleksiyonu ölen padişahın üzerinden çıkan ve sahip olduğu diğer giysilerinin saklanmasıyla oluştu. Padişah elbiseleri hazine eşyası sayıldığından Hazine'de saklanırdı. Ölen sultan, hanedan mensubu yüksek rütbeli devlet memuru ve din büyüklerinin eşyalarının türbesine konulması bir gelenekti ve bu türbelerden toplanan giysiler de Saray'daki koleksiyona katılırdı. Osmanlı sarayındaki ipekli ve pamukluların bir bölümünün menşei Hint, İran ve Mısır'dır.Çok geniş topraklara yayılan Osmanlı İmparatorluğu içinde barındırdığı değişik kültürlerle de ilgi çekiyor. İşte Osmanlı'da hala merak edilen konulardan biri halkın giyim kuşamı... Osmanlı'da da halkın giyiniş tarzı bugünkü gibi farklılık gösteriyordu. İstanbullular gösterişli pahalı kıyafetler giyerkenAnadolu ve Rumeli’nin köylerinde kasabalarında halk sade kumaşlar ve süsten uzak kıyafetlere yöneliyordu.

İşteOsmanlı'da hala merak edilen konulardan biri halkın giyimkuşamı...İL İL YÖRESEL OSMANLI KIYAFETLERİ

İstanbul

AydınAnkaraErzurum

Sivas

Diyarbakır
Halep

Antep

Suriye
Kudüs

Hicaz - Yemen -LibyaAdana

Konya


Trabzon

Girit


Van


Denizli
Arnavutluk

Bağdat

Urfa

Selanik


Edirne


Kastamanu


Bosna


Makedonya

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...