.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Çarşamba, Eylül 09, 2015

Yumurta Süsleme - Kesme Sanatı


Yumurta Süsleme - Kesme Sanatı


Yumurta süsleme sanatı nasıl yapılır: Süslenecek yumurtanın için boşaltıldıktan sonra ince uçlu matkap ile istenilen motife göre delikler açılarak
ve çeşitli ip boya gibi malzemeler kullanılarak yapılan bir el sanatı-hobisidir. Avrupada bu sanata gönül vermiş bir çok insan vardır ve ciddi olarak bu işten para kazanıyorlar. Bir pazar oluşmuş durumda hatta bu sanatı icra edebilmek için lazım olan ince uçlu özel matkap setinin fiyatı 500-600 dolar civarında.

Genel olarak iki tür yöntemi var biri sadece boya kullanılarak yapılıyor, diğer ise delikler açılarak motifleme yapılıyor.

Yumurta Kabuğu kesme - oyma - süsleme - boyama sanatı için matkap  ve uç setlerini  büyük yapı marketler - büyük hırdavat mağazaları gibi  ürün yelpazesi geniş olan  yerlerden temin edebilirsiniz.

Dikkat: Yumurta kabuğu tozunun solunması  sağlık açısından zararlı olabilir. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz..

Yumurta kabuğunu sertleştirmek: Kullanacağınız tekniğe göre iki yolu vardır. Sadece boyama yapacaksanız, içi boşaltıldıktan sonra dolgu işlemi yapmak. Oyma yapacaksanız-ki bu en zor olan kısmıdır, içi boşaltıldıktan sonra içten birçok kat sert dolgu  ve vernik atarak biraz daha kabuğu dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Kırılmayan Yumurta:

Kullanılan mazlemeler:
Uçların sırasıyla kullanıldığı yerler..

Elips şeklinde elmas uçlar... Kenar aşındırma, yuvarlatma.

Küre şeklinde elmas uçlar... İşaretleme, oyma için 

Sivri ve oval uçlu elmas frezler... Kesme, delme işlemleri
Kenarı tırtıklı tungsten uçlar..... Özellikle kaz ve devekuşu yumurtaları kesmede iyi sonuç veriyor.

Sivri uçlu tungsten.... Tavuk yumurtası kesiminde.

Tekerlek şeklinde uçlar; yatay kesimlerde kullanılırlar
Bu uçların dışında ihtiyacınıza göre bir çok farklı türdeki matkap uçları kullanabilirsiniz.Professiyonal  yumurta matkap seti 600 Dolar fiyatında


Yumurtanın içini boşaltmak için kullanılıyor

İstediğiniz türde boya kullanabiliyorsunuz. Bazı boyaların katman oluşturacağını hesab ederek seçiminizi buna göre yapın...İçini boşalttığınız yumurtayı balmumu eriterek motiflendiriyorsunuz.


yumurta boyama nasıl yapılır, güzel sanat eserlerinin malzemeleri, yumurta boyama,yumurta oyma sanatı nasıl yapılır,yumurta sanatı nasıl yapılır,yumurta boyama sanatı nasıl yapılır,yumurta süsleme nasıl yapılır,güzel sanat eserleri malzemeleri,güzel sanat eserlerinin malzemeleri ve o malzemelerden yapılan eserlerin fotoğrafları,kavanoz süsleme nasıl yapılır, kırılmayan yumurta

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...