.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Salı, Eylül 08, 2015

Ahşap Boyama Sanatı

Ahşap Boyama

ahsap_boyama


Zaman içinde eskiyen ahşap eşyalarınızı atmak yerine, onları rengârenk boyayarak, yeniden kullanılır hale gitirebilir ve yeni alınmış izlenimi verebilirsiniz.
Hatta bu sanatta uzmanlaştığınızda üzerinde çalıştığınız malzemeyi parayla arasanız aynısını bulamazsınız ve sizin için çok değerlidir. Çünkü onu siz yaptınız. Ahşap boyama tekniği, sizi yeni masraflardan kurtarırken, aynı zamanda rahatlamanızı da sağlayacak. Bir hobi olarakta edinmeniz yanında bu işte ciddi paralarda kazanabilirsiniz.


Kadınların en büyük problemi kendi zevkine uygun olan eşyayı bulamamaktır. Ve pek çoğumuz sadece aradığımızı bulmak için ufacık objelerin peşinde günlerce koşarız. Ahşap boyama sanatıyla artık siz de zevkinize uygun objeler yapabilirsiniz. 'Ben beceremem' diye önyargılı olmayın. Çünkü ihtiyacınız olan tek şey ilgi ve sabır...


Ahşap boyama tekniği, sınırsız renk seçenekleriyle farklı bir dünyanın kapısını aralamanızı sağlıyor. Kimi zaman bakmaktan sıkıldığınız bir eşyanızı değiştirirken, kimi zaman da yepyeni ham bir objeyle yaşadığınız mekâna büyük paralar harcamadan farklılık katabilirsiniz. Evinizin bütçesine katkıda bulunabileceğiniz bu teknik, aynı zamanda sizi günün stresinden uzak tutan bir terapi görevini de üstlenecek.


Ahşap boyama ile ilgilenmek için bazı temel işlemleri
ahsap_boyamabilmek ve kullanılacak malzemeleri doğru seçmek gerekiyor.  Öğrendiğiniz her yeni teknik size yeni yetenekler katarken, kendinizide geliştireceksiniz. El emeğinizi döktüğünüz objeleri kullanmak da en büyük mutluluklardan olsa gerek. Ahşap boyama sanatıyla ilgilenmeye başlayınca, her bir fırça darbesinin ne kadar eğlenceli ve rahatlatıcı olduğunu fark edeceksiniz.


İlk iş zımparalama
Ahşap bir objeyle çalışmaya başlarken yapılacak ilk işlem zımparalamadır. Ardından boyama işlemi gelir. Ahşap boyarken çok çeşitli renkleri kullanabilirsiniz. Hatta, bir sünger veya bez yardımıyla başka renkler kullanarak efektler katabilirsiniz. Eğer fırça darbelerinize güveniyorsanız, objenizi çiçeklerle, kuşlarla da süsleyebilirsiniz. Varak, çatlatma, eskitme, dekupaj, transfer gibi pek çok teknikle ahşap boyama yapılabilir. Bir objeyi boyamaya karar verdiğinizde, öncelikli olarak teknik belirleyip, ona göre malzemelerinizi seçmelisiniz.

Nelere dikkat edeceksiniz?

Çatlatma yaptığınızda asla ıslak fırça kullanmayın.
Zemin boyanırken, bir sonraki kat boyayı uygulamadan önce, son kat boyanın kuruduğundan emin olun.
Desen fırçalarını su içinde bekletmeyin.
Kaliteli ham malzeme kullanmaya özen gösterin.

Şimdi konuyu biraz daha açalım:

Vernik

Vernikleme yaptığınız işlemlerin en güzel şekilde görünmesi açısından çok önemlidir.
Örneğin eskitme yaptığınız bir işlemden sonra parlak bir vernikleme göze hoş görünmez.
Ya da ıslanacak bir objenin su bazlı vernikle verniklenmesi ömrünü azaltır.
Vernikler hakkındaki bazı bilgiler şöyledir:

Vernik Türleri:
- Sentetik : Kokusu bir miktar ağırdır.Çok koruyucudur, tepsilerde kullanılabilir.
Uygulama sonrası fırça tiner ile temizlenmelidir.
- Su bazlı: Kokusu rahatsız edici değildir. Çabuk kurur fakat koruyuculuğu azdır.
Boyalı objenin renk tonunun değişmesi istenmediğinde kullanılır.
Uygulama sonrası fırça su ile temizlenir.
- Yat verniği:Kokusu bir miktar ağırdır.Çok koruyucudur, su ile temas edebilecek veya aşınabilecek yüzeylerde kullanılır.
Uzun sürede kurur.
Uygulama sonrası fırça tiner ile temizlenmelidir. Yukarıda açıklanan verniklerin şu çeşitleri vardır:
- Mat - Yarı mat - Parlak
Boyama türüne, tekniğe ve kullanım alanına uygun olarak seçim yapılmalıdır.
Açıklanan vernik türlerinin sprey olanları da mevcuttur. Boyadığınız objeye göre sprey vernik de kullanabilirsiniz.
Boyama Fırça çeşitleri

Her türlü düz boyamada kullanılabilecek çeşitli boyutlarda kıl fırçalar


Geniş kısa doğal fırçalar. Geniş yüzeyleri boyamak için kullanılırlar.
Ayrıca kuru olarak kullanıldıklarında boya üzerinde tırmık izi gibi
iz bırakarak değişik görünüm oluşmasına yardımcı olurlar.Yumuşak fırçalar. Deseni karıştırma ve renk kaydırma işlemlerinde kullanılırlar.


Küçük, dar düzlemlerin boyanması işleminde kullanılırlar.
Ayrıca sert oldukları için boya yüzeyinde tırmıklama görüntüsü vb ile
çeşitli efektler oluşturabilirsiniz.
 

Yelpaze şeklinde kısa kıl fırça.Küçük yüzeylerde
boyama sonrası dekoratif görünüm oluşturma amacıyla kullanılır.
Noktalama işlemi fırçası. Boyama sonrası dekoratif bitirme işleminde kullanılır

Desen Fırçaları

Genellikle el yapımı desen çalışmasında kullanılan fırçalar: Stencil fırçaları:

Sert kıl fırçalar: (Pudralama,ziftleme,mum çalışması vb. işlemlerde kullanılırlar)


Ek Malzemeler

Fırçaların yanısıra rahat boyama veya çeşitli efektler için ek malzemeler de gereklidir.
Bunlardan bazıları şunlardır: Doğal ahşap görünümü verebilmek veya boya üzerinde desen oluşturmada kullanılan malzemeler 


Rulolar: Geniş yüzeyleri hızlı bir şekilde boyama işleminde kullanılırlar.
Sadece su bazlı ve sentetik boyalarda değil, aynı zamanda vernikleme işleminde de kullanabilirsiniz.Doğal süngerler: Sentetik süngerlere göre pahalıdırlar.
Fakat doğal görünümlü ve yumuşak dokulu boyama işlemleri için idealdirler.
Çeşitli dekoratif efektlerde kullanılırlar.


Sentetik süngerler: Bunlarda dekoratif efektler yapmak için kullanılırlar.
Doğal süngerlere göre daha ucuzdurlar fakat kullanımları biraz daha zordur.


Renk ayırma bantları: Birden fazla renk ile boyama yapılırken,
renkleri birbirine karıştırmamak için boya kaldırmayan bantlar.
Temel Boyama

Gerekli Malzemeler:
Uygun boyutta fırça
Su bazlı boya
MDF obje
Sıfır numara zımpara
Macun
Su kabı
Eski gazete ve peçete

Daha önce elinize hiç fırça almadıysanız, çekinmeden hemen şimdi başlayabilirsiniz.
Çok kolay ve çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz.Boyanın Hazırlanması:
Boya bir miktar akıcı olmalıdır. Aksi takdirde boyama yaparken pütürtüler oluşacaktır. Fazla sıvı olursa da zemin yeterince kapanmayacaktır ve birkaç kat boyama yapmanız gerekecektir. Kısa sürede boya kıvamını tutturmaya alışacaksınız. Bunun için boya satıcıları da size yardımcı olabilirler. Ayrıca boya firmalarının beyaz rengi değiştirmek amacıyla hazırladıkları renk tüpleri de hem kıvam hem renk hem de fiyatları açısından kullanıma uygundur. Boyayı küçük bir kap içine dökünüz. Eğer katı ise bir miktar su ile akıcı duruma getirebilirsiniz. Eğer sıvı olursa boya ilave ederek tekrar akıcılığını ayarlayınız.

Objenin boyama için hazırlanması:
Kullanacağınız mdf objenin kaliteli olmasına özen gösteriniz. Kaliteli olmayan objeleri 3-4 kat boyasanız bile istediğiniz görünümü elde edemeyebilirsiniz. Eğer objenizin bazı yerlerinde küçük boşluklar varsa, (örneğin tepsilerde kenar ile tabla arasında boşluk olabilir) bu boşlukları kapatacak şekilde macun sürünüz. 10 dakika macunun kurumasını bekledikten sonra zımparalayınız. Objenizde elinizi gezdirirken hafif pütürtülü gelen kısımları da zımparaladıktan sonra bir bez ile objeyi temizleyiniz.

Boya ve obje hazır olduğuna göre artık boyamaya geçebilirsiniz.
Fırça önce suya batırılır. fazla sulu olmaması için fırçayı gazete üzerinde hafifçe gezdirirseniz fazla su gazeteye geçecektir. Yine de sulu ise peçete ile kurulayınız. Fırçayı boyaya batırınız. Fırçanızın genişliğine eşit olarak objeyi uzunlamasına bloklar olarak düşünebilirsiniz. Boyanacak bloğun baş kısmına yakın yerden başlanarak düz çizgi halinde boyayınız. Boya fırça üzerinde bitince tekrar boyaya batırınız.Blok boyaması bitirilmeden yan taraftaki bloğa geçilmemelidir. Mümkün olduğunca düz bloklar halinde boyarsanız boyama bittiğinde çok güzel bir görüntü elde edersiniz.


Birinci kat boyama bittikten sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyiniz. Sonra tüm objeyi hafifçe zımparalayınız ve bezle siliniz. Elinizi hafifçe obje üzerinde gezdirdiğinizde yumşacık olduğunu hissedeceksiniz. Pütürtülü gelen yerler kalmışsa tekrar hafifçe zımparalayıp siliniz.
Objeyi ilk katta yaptığınız şekilde bir kez daha boyayınız. Beyaz veya çok açık reklerde bazen üç kat gerekebilir. Genellikle iki kat boya uygundur.

Boyama işleminiz bitti. Objenizi sade kullanmak istiyorsanız vernikleme işlemine geçebilirsiniz. Diğer tekniklerle süslemek istiyorsanız, istediğiniz tekniği seçerek işleminize devam ediniz.

Fırçanın temizlenmesi:
Boya su bazlı olduğu için fırçayı su ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca yıkarken bir miktar bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

Dekupaj tekniği:

Gerekli Malzemeler:
Daha önce boyanmış obje
Renkli fotokopi ile çoğaltılmış resim
Yapıştırmak için tutkal
Tutkalı sürmek için fırça
Yumuşak bir bez
Resmi kesmek gerekiyorsa makas
Yapıştırılacak resim, kenar ve resmin iç kısımlarında beyaz kalmayacak şekilde kesilir. Tutkal resmin arka yüzüne sürülür. Resim önce yavaşca obje üzerine yerleştirilir. Sonra kaldırılarak bir kenarından bastırılarak ve yayarak yapıştırılır. Bir kaç dakika süresince bir bezle resmin üzerinden geçilerek en küçük bir boşluk kalmadan iyice yapışması sağlanır.

Resmin üzerine yeniden bir kat tutkal sürülür. Kuruduktan sonra verniklenir. Tutkallı fırça sıcak su ile temizlenir.

Bitmiş objenizin eski görünümlü olmasını istiyorsanız, resmi yapıştırmadan önce kenarlarından değişik girintiler olacak şekilde yakınız.
Seçtiğiniz tutkal kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde resim yapıştıktan sonra pürüzsüz olmayacak ve doğal görünüm bozulacaktır.
Dekupaj yaparken eski görünüm elde etmenin diğer yolu da resimlerin keanrlarını yakmaktır. Hem eskitme yapıp hem de resimleri yakarsanız sonuç sizi memnun edecektir.


Stencil tekniği


Gerekli Malzemeler:
Daha önce boyanmış obje
Stencil şablonları
Uygun renklerde akrilik boyalar
Değişik boyutlarda stencil fırçaları
Akrilik boyayı üzerine sıkabileceğiniz bir kap (plastik tabak, fayans parçası vb)
Şablonu objeye yapıştırmak için bant (boyayı kaldırmayacak malzeme olmasına dikkat ediniz)
Su kabı
Peçete


Bu teknik şablon kullanılarak yapılır. İşlem bittikten sonra resimler çizilmiş gibi düzgün olacaktır. Bu tekniği tek olarak uygulayabileceğiniz gibi, diğer tekniklerle birlikte de kullanabilirsiniz. Şablon kullanarak desen oluşturmada kullanacağınız boyalar zemin boyasından farklı olarak akrilik olmalıdır. Aksi takdirde boya dağılacak ve istediğiniz desen oluşmayacaktır.

Şablonu objeye kaymayacak şekilde yapıştırdıktan sonra akrilik boyayı fayans üzerine sıkınız. Boya çabuk kuruyacağı için az miktarlarda sıkmanızda yarar var. stencil fırçasını suya batırdıktan sonra gazetede hafifçe suyunu alınız. Akrilik boyaya dik olarak batırdıktan sonra şablon üzerinde hafif tamponlama hareketiyle boyamaya başlayınız. Fırçada boya bittikçe aynı hareketleri tekrarlayınız.

Bu teknikte birden fazla rengi üst üste veya geçişlerde kullanarak tonlama yaparsanız daha güzel resimler ortaya çıkacaktır. Değişik renklerde çalışırken fırçanızı yıkadıktan sonra peçete ile kurularsanız renkler fırçada birbirine karışmaz.
Şablonda kayma veya boyada fazla sulandırma nedeniyle dağılma olursa, dağılan boyaların üzerini ince desen fırçasıyla zemin renginde boyayarak sorunu çözebilirsiniz.

Örnekte daha önce boyanmış kutu üzerine değişik renk ve büyüklükte kelebekler yapılmıştır.


Mozaik

Gerekli Malzemeler:
Daha önce boyanmış, su bazlı vernik ile verniklenmiş obje
Mozaik yapabilmek için gerekli mozaik tüpü
(Ahşap malzeme satıcılarından temin edebilirsiniz)

Bu teknik yaptığınız veya yapıştırdığınız resmin kabartılmış gibi durmasını ve canlı görünmesini sağlar.
İşlemlere başlamadan önce objenizin temel boyama ile boyanmış ve dekopaj ile resim yapıştırılmış olması gereklidir.
İsteniyorsa resimde görülen obje gibi eskitme de yapılabilir. Vernikleme işlemi de uygun olarak yapılmış olmalıdır.
Yani isteniyorsa obje kullanıma hazırdır, mozaik görsel açıdan ek bir süslemedir.

Mozaik tüpünü resimde görülen şekilde, kabartma yapmak istediğiniz resmin üzerine getirip hafifçe sıkınız.
Resmin kenarlarından taşmayacak şekilde elinizi hafifçe hareket ettirerek mozaik yapılacak resmin üzerini sıvı ile doldurunuz.
En önemli iki nokta; sıvının resimden taşmaması ve ve sıvı üzerinde kabarcıklar oluşmamasıdır.
Kabarcık oluşursa bunları parmağınızın ucuyla hafifçe bastırarak patlatınız.
Kuruması için bir gün beklemeniz gereklidir. Mümkünse objeyi hareket ettirmeyiniz.
Eğer kabartma miktarı sizce yeterli değilse, kuruduktan sonra bir kez daha aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Peçete tekniği 

Gerekli Malzemeler:
Daha önce beyaza boyanmış obje
Peçete
Uygun renklerde akrilik boyalar
Değişik boyutlarda stencil fırçaları
Akrilik boyayı üzerine sıkabileceğiniz bir kap (plastik tabak, fayans parçası vb)
Peçeteyi objeye yapıştırmak için tutkal.Bu teknik dekopaj tekniğine benzer fakat uygulaması biraz daha fazla emek ve zaman
istemektedir. Sonuçta elde edeceğiniz resim ise dekopaja göre daha doğal görünümlü olacaktır.
Peçete üzerinde almanız gereken resmi uygun şekilde kesiniz.
Desenine ve objeye göre bütün olarak da yapıştırabilirsiniz.

Bu tekniği uygulamak için örnek olarak evde eski fakat kullandığımız küçük bir dolabı seçtik. Mobilya eskitme tekniği ile peçete tekniğini birlikte kullanarak dolabımızı boyayacağız. Ayrıca krem rengi boyadığımız galvaniz objeyi yaldız ile eskittikten sonra
yine peçete uygulaması yapacağız. Yapıştırmadan önce beyaz olan bütün peçete katlarını dikkatlice ayırınız. Peçete yapıştırılacak zemine tutkal sürülür. Katlanma yapmayacak şekilde dikkatlice peçete yapıştırılır. Kesmeden, bütün olarak yapıştırılacaksa zemin bloklar halinde tutkallanır ve blok blok yapıştırılır.Yapıştırma yaparken yumuşak bir bezle hafifçe bastırarak, hava boşlukları kalmayacak şekilde iyice yapışmasını sağlayınız. Yapıştırma işlemi bittikten sonra boş kalan zemin desene uygun renk veya renklerde boyanır. Stencil fırçaları ve akrilik boyalar kullanılarak, stencil tekniği ile peçete deseni ile zemin boyasının renk geçişi yapılır. Bir kat sentetik veya 2 kat su bazlı vernikle verniklenir.


Mobilya Eskitme tekniği:

Gerekli Malzemeler:
Daha önce hardal sarısına boyanmış obje
Glaze (geciktirici)
Siyah akrilik boya (yoksa su bazlı siyah boya)
Biraz sert fırçaBu tekniği uygulamak için örnek olarak evde eski fakat kullandığımız küçük bir dolabı seçtik. Mobilya eskitme tekniği ile peçete tekniğini birlikte kullanarak dolabımızı boyayacağız. Eskitme için zemini hardal sarısına boyayıp üzerine siyah ile eskitme yaparsanız ceviz görünümü elde edersiniz. Eğer zemini kum rengine (mdf'nin kendi rengine yakın bir renk) boyarsanız, siyah eskitme ile kayın görünümü oluşur.

Bir kaba az miktarda siyah boya, diğerine de geciktirici (glaze) koyalım.
Geciktirici kullanmamızın nedeni; fırça ile işlem yaparken istediğimiz görüntüyü elde etmeden boyanın kurumasını engellemektir.
Fırçayı önce siyah boyaya sonra da geciktiriciya batırıyoruz.
Biraz bastırarak zemin üzerine sürmeye başlıyoruz. Bu işlemi yaparken mutlaka bir fırça bloğunu boyayıp sonra diğer bloğa geçiş yapılmalıdır. Aksi takdirde görünüm eskitme olmaz. Boyayı sürdükten sonra, kurumadan biraz sertçe bastırarak aynı blok üzerinde gidip geldikçe görünümün mobilya şeklinde olduğunu göreceksiniz. İlk denemenizde çok siyah olabilir. Kurumadan hemen bir bezle siliniz. Ayrıca fırça ile üzerinden sürekli geçmeye devam ediniz. Boyama işleminde geciktirici kullanıldığı için objeniz daha geç kuruyacaktır. Verniklemek için en az bir gün bekleyiniz. Mobilya görünümü verdiğiniz için mat vernik uygun olacaktır. Kuruduktan sonra sentetik vernikle verniklenir. Dolabın ön kapaklarına peçete tekniği uygulayarak değişik bir görüntü elde ettik. Ayrıca yaptığımız sehpayı da ayrıca herhangi bir teknik kullanmadan vernikleyerek kullanabilirsiniz.

Çatlatma Tekniği:

Gerekli Malzemeler:
Boyanmış obje (isteniyorsa dekupaj uygulanmış olabilir)
Çatlatma malzemeleri
1. Çatlatma için transfer yapıştırıcı
2. Çatlatma medyumuÇatlatma sadece resim üzerine veya resimli/ resimsiz olarak tüm objeye uygulanabilir.
Boyanmış olan obje üzerine bir kat transfer yapıştırıcı sürülür. Yarım saat kadar kurumasını bekledikten sonra ikinci kat transfer boyası da sürülür. İkinci katın kuruma süresi biraz daha uzun olacaktır. Aynı şekilde çatlatma medyumu da, kuruması beklenerek iki kat sürülür. Bu malzeme akıcı olduğu için dikkatli sürülmelidir. Obje üzerinde çirkin görüntü oluşabilir. Çatlamanın küçük olmasını istiyorsanız çatlatma medyumunu ince, geniş çatlaklar istiyorsanız kalın sürmelisiniz. Örneğin küçük bir kutuya uyguluyorsanız, küçük çatlaklar güzel duracaktır. Fakat bir tepsinin içine uyguluyorsanız geniş çatlak uygun olabilir. Çatlakların belirgin olmasını istiyorsanız, örnekte olduğu gibi, açık rengin üzerine bir miktar kahverengi yağlıboya sürüp bezle hafifçe bastırarak silebilirsiniz.
Not:
1. Tüm bu işlemleri iyi bir sonuç için bir gün içinde yapmalısınız.
2. Çatlatma medyumu çok uzun ömürlü bir malzeme değildir. En fazla 3 ay içinde bitirilmesi tavsiye edilir.
3. Bu işlemlerin her aşamasında kullandığınız fırça kuru olmalıdır.
Vernikleme: Çatlatma üzerine sentetik vernik kullanılmalıdır.


Boya Çatlatma: 

Gerekli Malzemeler:
Boyanmış obje 
Boya çatlatma malzemesi
Farklı renk su bazlı boyaÇatlatılmak istenen bölgeye boya çatlatma malzemesi sürülür. Birinci kat iyice kuruduktan sonra ikinci kat da sürülür. Çatlatma malzemesinin her iki katı da iyice kurumalıdır. Kurumayı beklerken kurutma makinesi kullanılmamalı veya malzeme güneşe çıkarılmamalıdır. Üzerine çatlamasını istediğimiz su bazlı boyayı sürebiliriz. Bu boya zemin boyası ile uyumlu olmalıdır.
Çatlayacak boyanın ince çatlamasını istiyorsanız boya sulu, kalın olmasını istiyorsanız boya yoğun olmalıdır. İkinci renk boya sürülürken üzerinde sürekli oynanmamalı, mümkünse bir kerede sürülmelidir. Çatlatma için, tüm objenin çatlatılması gerekmez. Birinci kat boyadan ve çatlatma yapıldıktan sonra dekupaj uygulaması yapılabilir.
Not:
1. Tüm bu işlemleri iyi bir sonuç için bir gün içinde yapmalısınız.
2. Bu işlemlerin her aşamasında kullandığınız fırça kuru olmalıdır.
Vernikleme: Çatlatma üzerine sentetik vernik kullanılmalıdır.


Varak 
Gerekli Malzemeler:

Varak kaplanacak obje (mdf veya seramik olabilir)
Varak Miksiyonu
Varak

ahsap_boyama

Varak kaplanacak obje üzerine varak miksiyonu ince bir kat sürülür. Sürerken boşluklar oluşmamasına dikkat edilmelidir. Bir süre kuruması beklenir. Seramik üzerinde miksiyon daha çabuk kurur. Elimizle kontrol ederek hafif yapışkan hissediyorsak yapıştırma işlemine başlayabiliriz. Varakları yapıştırıken mümkün olduğunca tek parça ve düzgün olarak yapıştırmalıyız. Miksiyonun iyi sürülmediği yüzeylere varak düzgün yapışmaz. Bu durumda sadece o bölgelere tekrar miksiyon sürüp, biraz kurumasını bekledikten sonra yeniden yapıştırmak gerekir. Yapıştırma işleminden sonra yumuşak bir bezle hafifçe bastırarak varağın iyice yapışmasını sağlamalıyız.

Varak parlaktır. Bu parlaklığı bir miktar azaltmak veya eski görüntü vermek için zift kullanabiliriz. Bunun için zift bir miktar tinerle açılmalıdır. Karışım akıcı ve siyah olmalıdır.
Zift varağa zarar verebilir. Bu nedenle işlem çabuk bitirilmelidir. Küçük bir parça penye bez yuvarlak yapılır. Tiner ile açılmış zifte batırılır. Varak üzerine hafifçe bastırılarak sürülür.

Eğer zift bulunamazsa, bir miktar kırmızı ve siyah (veya kahverengi) yağlıboya bez üzerine alınarak zift için anlatıldığı şekilde sürülebilir. Su bazlı olmayan vernik ile vernikleme yapılmalıdır.

Not: Artan küçük varak parçacıklarını mum süslemede kullanabilirsiniz. Mum üzerine varak miksiyonu sürerek küçük parçaları yapıştırabilirsiniz.Galvaniz Boyama tekniği:

Gerekli Malzemeler:
Galvaniz malzeme
Glass&Tile
Sirke
Su bazlı boya

Galvanizli malzemeyi daha estetik olarak kullanmak için ahşap boyama tekniklerinden yararlanabilirsiniz. 
Daha önce isteğe göre boyanmış obje
Patina yapılması istenen renklerde akrilik boyalar
Sünger

Boyanın Hazırlanması:
Boyama işlemine başlamadan önce objeyi sirkeli suyla temizlerseniz daha kolay boyanacaktır.

Temizledikten sonra kaygan,cam yüzeyler için kullandığımız glass&tile boya gibi sürülür.
Bu malzemenin tam olarak kuruması ve boyanın üzerinde kalıcı olması için en az 3 gün,
mümkünse 1 hafta beklenmelidir.
Aslında kontrol ettiğinizde kısa sürede kuruduğunu göreceksiniz.
Fakat boyanın kalıcı olması için 1 haftaya ihtiyaç vardır.
Boyama işlemi diğer ahşap boyamadan farklı değildir.
Açık renk boyalar 2 veya 3 kat sürülmelidir.

Vernikleme: Bu tür objeleri iç mekanda kullanacaksanız su bazlı vernikle,
dış mekanda kullanacaksanız yat verniği ile vernikleyiniz. Yalnız yat verniğinin
boyanın renginde bir miktar farklılık oluşturacağını unutmayınız.

Bu tekniğe mermerleme de denir. Renk seçiminizi zevkinize göre ayarladıktan sonra, süngerleme işlemini de yine isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Önce objenizi temel boyama tekniğinde anlatıldığı gibi boyayınız.
Patina işleminin yoğun ya da hafif olması size bağlıdır. Patina rengini farklı renklerden elde edecekseniz bu renkleri bir yerde karıştırınız. Süngeri önce ıslatıp sıkınız.
Sonra boyaya batırıp obje üzerine uygulamaya başlayınız. Bu işlemi düzenli bir çizgi şeklinde yapmaya çalışmayınız. Tersine dağınık olmalıdır. Patina yoğunluğunu zevkinize göre ayarlayınız. Patina bittikten sonra vernikleme yaparak objeyi kullanabilirsiniz. İsterseniz örnekte olduğu gibi dekupaj ile tamamlayabilirsiniz.

NOT: Süngeri patina yapacağınız renklere batırmadan önce glaze'e batırırsanız renklerin birbirine daha iyi kaynaşmasını sağlayabilirsiniz.


One Stroke Tekniği

Gerekli Malzemeler:
Daha önce isteğe göre boyanmış obje
Uygun renklerde akrilik boyalar
Değişik boyutlarda one stroke fırçaları
Akrilik boyayı üzerine sıkabileceğiniz bir kap (plastik tabak, fayans parçası vb)

One stroke tekniği için çok fazla resim yeteneğiniz olmasına gerek yoktur.
Bu örnekte serbest fırça kullanımaktadır. İşlemlere başlamadan önce resim defteri üzerinde bir süre çalışarak fırça kullanımına elinizi alıştırınız. Bundan sonraki örneklerimizde göreceğiniz gibi, one stroke uygulaması için var olan şablon örneklerini vereceğiz. Bu şablonları ahşap boyama malzemeleri satan mağazalardan alabilirsiniz. Şablonlar sizin elinizin nasıl hareket edeceğini göstermektedir.İnce dalları ve küçük çiçekleri yapmak için ince one stroke fıçasını kullanabilirsiniz.
Yine eski fırçanız ile yerden çıkan ince dallı çiçeği oluşturabilirsiniz.

İşlem sonucunda obje iki kat su bazlı vernikle verniklenir.Yaldız Eskitme Tekniği

Gerekli Malzemeler:
Daha önce isteğe göre boyanmış obje
Ekitme için uygun yaldız boya
Yumuşak olmayan fırça Bu teknik boyama sonrası objenize eski bir görünüm vermek amacıyla kullanılır.
Boyanın rengine uygun olarak alacağınız yaldızlı boya seçiminiz önemlidir. İlk kez eskitme yapıyorsanız, elinizin alışması için bir süre gazete, resim defteri veya kullanmadığınız bir tahta üzerinde deneme yapınız. Aksi takdirde eskitme yoğunluğu istediğiniz gibi olmayacaktır. Bu tür boyalar ahşap boyama malzemeleri satan mağazalarda sizin için hazırlanırlar. Yaldız sürerken kullanacağınız fırça çok yumuşak olursa, yaldız boyaya istediğiniz gibi yön veremezsiniz. Kullanmaya başlamadan önce fırçanızın kuru olduğuna emin olmalısınız.Bu tekniği uygulamak için örnek olarak ecza dolabını seçtik. Fırçanızı yaldız boyaya batırdıktan sonra, önce gazete üzerine sürerseniz fırçaya gelen
fazla boyadan kurtulursunuz. Çünkü fazlalık sizin eskitme yoğunluğunuzu artırır. Daha sonra obje üzerinde çok bastırmadan, çok hafifçe fırçayı obje üzerinde tek yönde sürerek işleminizi yapınız. nFırçanın düz olarak hareket etmesi önemlidir. Yoksa görünüm hoş olmaz.
NOT: Objeye eskitme sonrası one stroke tekniği uygulandı.
Bu teknikten objenin bitmiş halini görebilirsiniz.
Sadelikten hoşlanıyorsanız su bazlı vernikle vernikleyerek objenizi vernikleyebilirsiniz.
Ayrıca galvaniz boyamada kullanılan obje de yaldız ile eskitildi.


Ahşap boyama ile ilgili videolar:

Ahşap boyama ile ilgili bazı çalışmalar.


ahsap_boyama

ahsap_boyama sepet


ahsap_boyama tepsi

ahsap_boyama


NİÇİN AHŞAP ? 

- İnsan doğasına en yakın malzemedir. 
- Uzun ömürlüdür. 
- Özgül ağırlığına göre, direnci ve taşıma gücü diğer malzemelere göre daha yüksektir.
- Beton ve çelikten hafiftir.
- İyi bir ısı yalıtkanıdır,sıcak ve soğuk hissi vermez.
- Yangına karşı direnci yüksektir.
- Korozyona uğramaz.
- Sesi absorbe etmez..
- Kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır.
- Her ülkede az çok bulunur.
- El aletleri ve makinalarda kolayca işlenebilir.
- Çok değişik renk ve görünüme sahiptir.
- Çevreyi kirletmez.
- Üretiminde enerji tüketimi ; çeliğe, PVC malzemeye göre daha düşüktür.
- Organik bir malzeme oluşu nedeniyle ,çevre ile uyumludur,hiç bir zararı yoktur. 
- Mikroorganizmaların ahşapta plastiğe oranla çok daha az yaşadıkları saptanmıştır. 
- Ahşabın en çok kullanıldığı ABD ve İskandinavya gibi ülkelerde orman alanları, 
ahşabın az kullanıldığı ülkelerin aksine, büyüyor. 
Bazı ağaç türlerinin doğal ömürleri şöyledir:
- Akçaağaç, Kayın, Kavak 5 yıldan az
- Çam, Göknar, Ladin 5-10 yıl
- Kestane, Sedir, Meşe 15-25 yıl


0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...