Bu site satılıktır. İrtibat için iletiçime geçiniz.

Salı, Eylül 08, 2015

Sanatın Pipo ile Buluşması


Budaksız Gül Kökünden Doğal Desenli Pipolar

Pipoyla tütün içmek Amerika kıtasında ortaya çıkmıştı vem Meksika`da yapılan eski törenlerden kaynaklanıyordu. Daha kuzeydeki Amerika Yerlilerinin çeşitli tören pipoları vardı; bunların en önemlisi barış çubuğuydu.
At kılı ve tüylerle süslenen bu pipoların çanakları mermer ya da steatitten yapılır, dişbudak ağacından 75-100 cm uzunluğunda sapları olurdu. Pipo içme alışkanlığını Avrupa`ya Yenidünya`ya gidip dönen denizciler getirdiler."
(Ana Britannica Genel Kültür Ansiklopedisi-17.Cilt-Syf.621-Ana Yayıncılık A.Ş. ve Encyclopaedia Britannica,INC.) 

"Fransa`nın Jura dağı eteklerinde SAINT CLAUDE`nin köylerinde pipo yapımının en eski ustaları bulunmaktadır. İlk önce Ateşle Pişirdikleri Çamurdan ticari amaçlı pipo üretmişler; Fakat çok hassas olan kil hem ısınmış, hemde çabuk deforme olmuş (kırılmıştı). Bunun üzerine mobilya şehri olan SAINT CLAUDE`de ahşap üzerine yapılan araştırmalar ERICA ARBOREA`nın ateşe dayanıklı ve kendini koruyan bir sisteme sahip olduğunu gösterdi. Ve taştan, çamurdan yapılan pipoların yerine 1855-1859 yılları arasında ERICA en mükemmel materyal olarak kabul edildi. Bu bilgiler Fransa`da şehir kütüphanesinde mevcuttur.

Ayrıca bir Fransız (Francois COMOY) hakkında piponun imalatını yaptığı hususunda bilgilerde mevcuttur.
Francois COMOY 1825`te kilden yaptığı pipoların atölyesini Saint Claude`de kurmuştu. 23 sene sürdürdüğü bu iş, Comoy`un oğlunun 1848`de ilk kez gülkökünü pipo yapımında kullanmasıyla farklı bir boyut kazandı ve ERICA Piponun tarihi süreci başlatmış oldu.
Yine bir araştırmaya göre, Ulysse COURRIEU isminde bir ustanın Saint Tropez`in COGOLIN köyünde 1802 den beri bu kökü pipo yapımında kullandığı kaynaklardan tespit edilmiştir. Birde kuzey İskandinav ülkelerinde (Adalar, Hollanda, İngiltere, Danimarka, İrlanda) ve kuzey buzullarına yakın (Kanada) yakınlarında 1900`lü yıllardan sonra çok yaygın bir şekilde kullandığı biliniyor."
Hat sanatı ve pipo

Prof. Dr. Burhanettin Tatar`ın eserleri.. Alıntı: http://www.piposayfasi.com/proje2.htm
0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...