.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Salı, Eylül 08, 2015

Sanatın Pipo ile Buluşması


Gül Kökünden Doğal Desenli Pipolar

Pipoyla tütün içmek Amerika kıtasında ortaya çıkmıştı vem Meksika`da yapılan eski törenlerden kaynaklanıyordu. Daha kuzeydeki Amerika Yerlilerinin çeşitli tören pipoları vardı; bunların en önemlisi barış çubuğuydu.
Yaptığım Pipolarım
Pipo Tütün Yorumlarım

At kılı ve tüylerle süslenen bu pipoların çanakları mermer ya da steatitten yapılır, dişbudak ağacından 75-100 cm uzunluğunda sapları olurdu. Pipo içme alışkanlığını Avrupa`ya Yenidünya`ya gidip dönen denizciler getirdiler."
(Ana Britannica Genel Kültür Ansiklopedisi-17.Cilt-Syf.621-Ana Yayıncılık A.Ş. ve Encyclopaedia Britannica,INC.) 

"Fransa`nın Jura dağı eteklerinde SAINT CLAUDE`nin köylerinde pipo yapımının en eski ustaları bulunmaktadır. İlk önce Ateşle Pişirdikleri Çamurdan ticari amaçlı pipo üretmişler; Fakat çok hassas olan kil hem ısınmış, hemde çabuk deforme olmuş (kırılmıştı). Bunun üzerine mobilya şehri olan SAINT CLAUDE`de ahşap üzerine yapılan araştırmalar ERICA ARBOREA`nın ateşe dayanıklı ve kendini koruyan bir sisteme sahip olduğunu gösterdi. Ve taştan, çamurdan yapılan pipoların yerine 1855-1859 yılları arasında ERICA en mükemmel materyal olarak kabul edildi. Bu bilgiler Fransa`da şehir kütüphanesinde mevcuttur.

Ayrıca bir Fransız (Francois COMOY) hakkında piponun imalatını yaptığı hususunda bilgilerde mevcuttur.
Francois COMOY 1825`te kilden yaptığı pipoların atölyesini Saint Claude`de kurmuştu. 23 sene sürdürdüğü bu iş, Comoy`un oğlunun 1848`de ilk kez gülkökünü pipo yapımında kullanmasıyla farklı bir boyut kazandı ve ERICA Piponun tarihi süreci başlatmış oldu.
Yine bir araştırmaya göre, Ulysse COURRIEU isminde bir ustanın Saint Tropez`in COGOLIN köyünde 1802 den beri bu kökü pipo yapımında kullandığı kaynaklardan tespit edilmiştir. Birde kuzey İskandinav ülkelerinde (Adalar, Hollanda, İngiltere, Danimarka, İrlanda) ve kuzey buzullarına yakın (Kanada) yakınlarında 1900`lü yıllardan sonra çok yaygın bir şekilde kullandığı biliniyor."
Hat sanatı ve pipo

Prof. Dr. Burhanettin Tatar`ın eserleri.. Alıntı: http://www.piposayfasi.com/proje2.htm
0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...