.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Cumartesi, Nisan 15, 2017

Bakır Eskitme Teknikleri


Bu yöntemlerle bakır aksesuarlarınıza özellikle rölyef çalışmalarınıza eskitme tekniği uygulayarak çok daha etkili ve nadide  bir görünüm kazandırabilirsiniz. Zamanla bakır üzerinde oluşan lekeler çoğu zaman bakır ürünlere yeni, ışıl ışıl görünümlerinden daha etkili bir hava katmaktadır. Bu nedenle dünyada pek çok kişi yeni aldığı bakır aksesuarlara çeşitli eskitme yöntemleri uygulamaktadır. Böylece metal parlaklığının soğukluğundan aksesuarlarını kurtarmaktadırlar.


Aşağıda belirtilen maddeleri teninize temas ettirmeyin ve oluşan gazları solumayın...

Bakır aksesuarlarınızı aşağıdaki farklı yöntemlerle eskitebilirsiniz.

1.Yöntem:

Bir ölçü amonyak tuzuna üç ölçü krem tartar (potasyum bitartarat), üç ölçü yemek tuzu, 8 ölçü bakır nitrat ve 12 ölçü kaynar suyu karıştırın.  Karışımı bir fırça ile bakır yüzeye sürün ve kurumasını bekleyin.
2. Yöntem: 

Eskimiş görünmesini istediğini yerlere asetik asit veya sirke damlatın.


3. Yöntem: 

Cam bir kapta bir ölçü sarı sülfür tozunu en az beş ölçü vazelinle iyice karıştırarak macun elde edin. Elde ettiğiniz macun ile eskitme uyugulayacağınız bölgeleri ince bir film halinde kaplayın ve bir süre bekletip yıkayarak temizleyin.
4. Yöntem:

Bakır aksesuarınızı %10 amonyum sülfat çözeltisinde 12 saat bekletin. Çıkarıp havada kurutun. Dilediğiniz gibi görünene kadar bu işlemi tekrarlayın.


5. Yöntem

Bakır Oksit. Ufak su şişesine madeni 1 lira büyüklüğünde taş kükürt(potasyum polisülfür - bakır oksit) karıştırıp, karartmak istediğiniz bölgelere pamukla yedirin. (Kükürtü yanlış almayın. Toz kükürt işe yaramıyor, taş kükürt olacak ve alırken bakır eskitmede kullanacağınızı söylemeyi unutmayın)


6. Yöntem

Potasyum polisülfür, Potasyum permanganat karışımı ile oluşturulan sıvı bakıra sürüldükten sonra güneşte kararması sağlanır. (Harun Taşdemir'in kullandığı yöntem)

7. Yöntem

Zırnıklama. Sodyum sülfat, kükürt su karışımını kaynatıp, soğuduktan sonra bakıra uygulanır.


8. Yöntem

Saf kezzap. Kezzabı istediğiniz oranda su ile açabilir ve bakır eskitmede kullanabilirsiniz.


9. Yöntem

Ateş ile yakma. Bakırı pürmüz yardımı ile yakabilir ve eskimiş bir görüntü elde edebilirsiniz.


10. Yöntem

Ekşimiş yoğurt. Yoğurt asetik bir madde olduğu için yoğurtla bile bakırlarınıza eskite yapabilirsiniz.

11. Yöntem

Matbaa mürekkebi. Rapido mürekkep kullanılarak eskitme. Bazı rölyef kurslarında öğrencilere kolaylık olması açısından bu basit yöntemi  öğretiyorlar. Fakat bu yöntemle bakırı eskitmiş olmaz sadece boyamış olursunuz...

12. Yöntem

Son olarak doğal olarak zamanın akışına bırakılarak yapılan eskitme vardır. Bakır kendiliğinden kararmaya başlar. Ama bu uzun sürede elde edilen bir sonuç olduğu için yukarıdaki yöntemler kullanılır olmuştur.

Bu yöntemlerin haricinde asit değeri yüksek olan  tüm maddelerle bakır eskitme yapılabilir. Yukarıda sadece en çok tercih edilen ve bilinen yöntemler anlatılmıştır.


Şimdi gelelim bu konuyu neden bu kadar uzun uzadıya araştırdım ve bu kadar çok tekniği bir araya getirerek anlattım.

Her ustanın bakır üzeri eskitmede farklı bir tekniği ve uygulaması var olduğunu gördüm. Bende bakır rölyef e yeni başlamış ve eğitim almadan öğrenmeye çalışan biri olarak bazı gruplarda sorular sordum ve kimseden net bir cevap alamadım. Herkes farklı bir şeyler söylüyor. Birde gidip olayı yerinde inceleyelim diyerek, işin mutfağına kadar girdim. İstanbul- Beyazıt bakırcılar çarşısına gidip ustalarla bizzat görüştüm.
Çok değerli bakır ustalarıyla ve birde hayatı ömrünü bakır rölyef ile geçirmiş değerli Osman ustayla tanışma fırsatım oldu. Sağolsunlar ilgilendiler ve değerli bilgilerini benimle paylaştılar.

Bana göre gerçek usta onlardır.
Gerçek ustalar; öğretecek, yetiştirecek, bu sanatı devam ettirecek insanlar bulamazken. Kendini bir kaç çalışmayla usta oldum sanan, kibirden yanına kimseyi yaklaştırmayan. Sorulara cevap bile vermeye tenezzül etmeyen haset insanların; sanattan daha çok insanlık ve usta çıkar ilişkisinin kültürümüzde ne yeri olduğunu öğrenmeleri gerek diye düşünüyorum!


Bakır rölyef eskitme hakkında kendi çekmiş olduğum bir video:

Eskitme işleminden sonra istediğiniz bölgelerin rengini maden cilası ile açabilirsiniz.

Maden Cilası0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...