.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Cuma, Aralık 20, 2013

MDF Tepsi Üzerine Dekupaj YaptımBenim için anneme verdiğim en anlamlı hediye bu oldu, çünkü ben yaptım :)

Yaptığım işlemleri sizinle  paylaşmak istiyorum, belki yeni başlayan birilerine yardımı dokunur.
Dekupaj Yapım aşamaları;

ilk önce mdf''nin yüzeyini tozlardan temizledim. Koyu kahve rengi akrilik boya ile tüm zenini 3 - 4 kat boyadım.
Sonra desen kağıdının arka yüzeyine tutkalı bol miktarda sürdüm ve bu işlemi yaparken biraz acele ettim çünkü tutkal kağıdı ıslatmaya başladığında zemine yapıştırırken, desene zarar verebilir, katlanmalar, buruşmalar olabilirdi-ki daha önce ki başarısız denemelerimden öğrendim bunu :)
Tutkalı sürdükten sonra tepsinin içine tam ortalı ve hizalı bir şekilde yavaşça yapıştırdım, daha sonra ; buruşturduğum bir peçete kağıdını  hafifçe bastırarak  desenin kağıda iyice yapışmasını ve fazla kalan tuklaın kenarlardan dışarı taşmasını sağladım. Dışarı taşan tutkalı peçete ile sildim ve kurumasını bekledim. İkişer saatte bir tüm zemine tutkal sürdüm, bu işlemi bir kaç defa tekrarladım. Bunun sebebi kağıdın zeminin üzerinde ikinci bir katman oluşturmaması, desenin zemin gibi görünmesi içindir.
Aslında en iyisi tutkalı sürmeden önce en ince zımpara ile desenin arka yüzeyine bir miktar zımpara sürmektir. Ben bu adımı unutuğum için bu adımı atladım.
Ortalama kuruma  bir kaç saatte olmasına rağmen tam kuruma için bir gün beklemek en iyisi.

Elinizde farkı renklerde akrilik boya varsa ve fırça ile aranız iyi ise; desenin uç noktalarından başlayarak deseni devam edebilirsiniz, yapmasanızda olur tamamen tercih meselesi.

Yukarıdaki adımlar bitip tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra, parmak yaldız ile tepsinin kenarlarına altın rengini biraz fazla, gümüş rengini aralarına olacak şekilde sürdüm. Kurumasını beklemeden parlak vernik ile bir kaç saat arayla, önce alt tarafından başlayarak tüm zemine bir kaç kat sürdüm. Sonuç oldukça tatmin ediciydi.


Gerekli malzemeler:

Önce ham MDF obje satan bir yerden mdf tepsiyi hazır olarak satın aldım aldım.
MDF yüzeyi koyu kahve rengi akrilik boya ile boyadım.

Dekupaj için kullanmak istediğim deseni fotokopi kağıdına tam sayfa olarak çıktısını aldım.Ahşap dekupaj için uygun olan bir dekupaj tutkalı.

Geniş ağızlı bir fırçaEskitme görünümü  vermek için Altın ve Gümüş renginde parmak yaldız kullandım.

Parlak ahşap vernik kullandım.

Resmi telefonla çektim o yüzden biraz kötü görülüyor olabilir :)


0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...