.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Cumartesi, Kasım 07, 2015

Cam Üzerine Yazı ve Desen Çalışması
Cam üzerine yazı
İstenilen duruma göre uygulama tarzı değişebilen bir çalışma alanıdır. En basitiyle asetat kalem ile cam üzerine kolaylıkla yazı yazabilirsiniz fakat kalıcı olmaz, silinebilir. Reklam amaçlı yağlı boyalarla da  cam ve benzeri zeminler üzerine yazı veya resim yapılabilir. Bu yazımızda ise cam üzerine daha çok kazıma tekniği ile yazı veya şekil çıkartma konularını  ele alacağız.

Gelende hediyelik eşya satan dükkanlarda üzerine yazı veya şekil yapılmış cam bardaklarda görürüz bu sanatı.
Hobi olarak başlayıp bunu meslek edinmiş insanlar vardır. Cam bardak üzerine yazı yazarak geçimini sağlamaktadırlar.
Cam üzerine kazıma tekniği uygulamak için özel geliştirilmiş motorlu kalemler vardır. Dremel Engraver Yazı Makinası bunlardan en başarılısı ve kaliteli olanıdır.
Cam üzerine yazı yazma makinası Dremel Engraver yazı makinası fiyatı 90 TL. civarındadır. (Herhangi bir Dremel el motoru ile gravür uçları düşük devir   kullanılarak cam üzerine yazı veya desen çalışması yapılabilir.)


Piyasada çok daha ucuza bulabileceğiniz gravür kalemleri ile de bunu yapmak mümkündür. Pille çalıştığı için deviri biraz düşüktür. Performansı düşük seviyededir. Çok fazla baskı yapmaya gelmez. Cam üzerine yazı yazmak için rahatlıkla kullanılabilir.Başka bir uygulama şekli ise ince kumlu, dikey olarak dönen, ısınıp camı çatlatmaması için üzerine su akıtılarak kullanılan sabit motorlu elmas taşlardır. Taş sabit durduğu için bardak-cam tersinden yazarak bu kazıma işlemi gerçekleştirilir. Daha çok seri üretim için kullanılır. Bunların dışında daha farklı sanayi tipi makinalarda mevcuttur.Cam üzerine desen çalışması


Cam üzerine desen çalışması

Cam levhalar üzerine desen çalışması için yapmak nispeten biraz daha zordur. Tercihen Dremel Engraver kullanılmalıdır.
Desen önce camın ebatlarında kesilip hazırlanan bir kağıt üzerine çıkartılır. Daha sonra cam levha kağıdın üzerine düzgünce yerleştirilir. Desen kağıdı yerinden oynamaması için dört bir köşesinden veya daha fazla yerlerden cam macunu ile sabitlenir. Yine tercihen sağ veya sol üstten başlayarak desen cama Engraver kullanılarak  aktarılır.

Bu tekniklerin haricinde porselen bardaklar üzerine de yazı yazılabilir veya resim yapılabilir. Bu konunun dışında oldu için  arzu edenler "Porselen Boyama" isimli konumuza bakıp porselen sanatı hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilirler. Burada kısaca porselen bardak üzerine yazı veya desen çalışmasına ucundan değinecek olursak. Su bazlı mürekkep porselen boyama kalemleri ile yazı veya desen porselene çizilip, kuruması için beklenir. 160 derecelik fırında 30 dakika fırınlanarak desen porselenen fixe edilir.
Cam ile ilgili diğer sanat dallarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz...

Cam işlemeciliği 

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...