.

Öne Çıkan Yayın

Boya Fırçaları Çeşitleri ve Kullanımları

Bu konumuzda  fırça çeşitleri ve kullanımlarına yönelik küçük örnekler verdik.  Fırçaların kullanım şekillerini görmek için video...

Çarşamba, Kasım 28, 2012

Alev Sanatı

Alev Sanatı


Cam boncuk yapımı ve işlemesi geçmişi M.Ö. 3500 yılına dayanan en eski sanat dallarından biridir.
Cam  maddenin üç halinden biriyle tanımlanamamaktadır. Bu nedenle kimya'da cam için özel bir kategori açılmıştır.(supercooled liquid- aşırı soğutulmuş sıvı) İşlemler, camın 1000 -1200 derece arasında ısı veren ateşte eritilmesi, sıvıya dönüştürülmesi ve sıvı haldeyken şekillendirilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Cam çalışılabilecek en zor materyallerden biridir. Mutlak ilgi ve  konsantrasyon şarttır. Çalışma esnasında yoğun odaklanma gerektirmesi, kişiyi günlük endişe ve sıkıntılarından uzaklaştırır. Ayrıca aleve bakılarak çalışılması nedeniyle cam boncuk işlemesi rahatlatıcı bir etki vererek, ruhu dinlendirir.

Özellikle yoğun stres ve çalışma temposu içinde olan kişilerin yurtdışında sıklıkla başvurdukları "Art Therapy" çalışmalarında, yüksek konsantrasyon sağlama ve zihnin boşaltılmasına yardımcı etkileri nedeniyle, cam boncuk işleme sanatı sıklıkla kullanılmaktadır.
Alev sanatı, sıcak cam çalışma tekniklerinden biridir. Boncuk yapımında ve küçük cam objelerin yapımında kullanılır. Gaz, gaz + oksijen, oksijen + hidrojen ya da gaz + hava kullanılan şalümolar ile 800-1200 derece arasında çubuklar halindeki cam eritilir, çevirme hareketi ve yerçekiminden faydalanılarak istenen şekil ve desen çalışılır. İngilizcesi "Flameworking" olarak geçer.
Teknik eski Yunan'a ve Mısır'a kadar dayanmaktadır, günümüzde çalışma metodu çok değişmemiş, kulanılan aletler modernleşmiştir. Ateşten çıkan sıcak camın soğumaya bırakılmadan önce tavlanması, termal şoka maruz kalmaması için önemlidir. Bu teknikte ağrlıklı olarak kullanılan cam sodalı cam dediğimiz, kolay ısınan ve çabuk soğuyan bir cam türüdür.
Çalışma ortamında sağlık ve güvenlik kurallarına dikkat edilmesi şarttır.

İlgili konular
Cam işlemeciliği
Camaltı Sanatı

0 yorum:

Yorum Gönder

Lütfen soru sormadan önce soracağınız konu ile ilgili olan yayınları okuyunuz...