Herkesin yapabileceği basit bir intersia çalışmasını, balina çalışmasını adım adım sizlerle paylaşmak istiyorum.Balina tasarımını kullanmama ve sizlere aktarmama izin verdiği için intersia konusunda dünyaca ünlü sayın Judy Gale Roberts’e teşekkür ediyorum.

BAŞLANGIÇ:

Öncelikle ekte gördüğünüz balina deseninden 2 fotokopi(biri kesimde kullanılacak, diğeri ise kesilen parçaları birleştirmede yardımcı olacak), bitmiş çalışmanın son halinden 1 fotokopi (kabartma vermede, nerenin ne kadar zımparalanacağında,renklendirmede yardımcı olacak)alıyoruz,deseni inceliyoruz.Balina intersiamız 7 parça ahşaptan oluşmakta ve 2 farklı renge sahip,gözü siyah olarak belirtilmiş, balinanın gövdesinin altında yakma makinesi veya havya ile yakılacak çizgiler mevcut ve baş üzerinde oyma yapılacak ufak bir alan var.

Projede lazım olan alet,malzeme ve aksesuarlar; kıl testere makinesi(el kıl testeresiyle bu kadar kalın ahşabı kesmek mümkün değil),zımpara makinesi ,değişik kumda zımparalar(80 ile başlayıp 180 veya daha hassas kumda sonlandırabilirsiniz),oyma veya gravür aleti(değişik oyma bıçakları veya falçata ve çakı bile kullanılabilir),yakma makinesi veya havya,keseceğimiz desen ebadına göre pinoteks kullanılacaksa tek parça ahşap (benim tercihim 18 mm lik çam) veya renklendirme yapılmayacaksa iki farklı renkte(koyu ve açık) masif ahşap,deseni ahşaba yapıştırmak için yapıştırıcı(tercihim sprey yapıştırıcı),parçaları birbirine yapıştırmak için hızlı yapıştırıcı, tercihe göre çift taraflı bant, parçaları beraber zımparalamak için ve proje sonlandırıldığında projenin arkasına yapıştırılacak ebatta kontraplak (veya mdf),tercih edeceğiniz orta koyulukta pinoteks, siyah ve beyaz akrilik boya(göz için)

KESİM:

Her şeyden önce kıl testere makinesi ile daha önce mutlaka bir şeyler kesmiş olmak ve makineye alışkın olmak gerekiyor,çünkü kalın ahşap parçalarını kıl testere makinesinde desen çizgilerini takip ederek kesmek, ince malzeme kesmekten daha zor.Benim tavsiyem, öncelikle kalın ahşap malzeme kıl testerede nasıl kesilir,hangi devir ayarında kesilmesi gerekir,hangi bıçakla rahat ediyorum,bunları deneyerek tecrübe edinmek.

Projemize gerekli alet ve malzemeleri hazırladıktan sonra başlıyoruz:

1. Deseni ahşabımıza yapıştırmadan önce yapıştıracağımız yüzeyi zımparalıyoruz ki desenimiz iyi yapışsın,kesim esnasında kalkmasın.Herhangi bir zımpara malzemesi kullanabilirsiniz.2. Daha sonra desenimizin etrafındaki fazlalıkları keserek ahşaba yapıştırıyoruz.3. Deseni yapıştırdıktan sonra kıl testere makinemizin başına geçiyoruz,bıçağımızı seçiyoruz.İntersia çalışmalarını ben genelde 3 numara reverse-tooth bıçakla kesiyorum,altta kesimden sonra çok az çapak kalıyor ve küçük numara bıçakla kesilen parçalar son aşamada boşluksuz birleştirilebiliyor.Size tavsiyem, bu çalışmayı 5 numara bıçakla kesmeniz.Bıçağımızı taktıktan ve her zamankinden biraz daha fazla sıktıktan ve gerdirdikten sonra, bıçakla makine tablası arasındaki açının 90 derece olmasına dikkat ediyoruz.Bu açıya dikkat etmez isek, kestiğimiz parçalar istediğimiz şekilde birleşmeyebilir.4. İntersia çalışmalarında dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise,makinenin devir ayarıdır.Mümkün olduğu kadar devir ayarını düşük tutmalı,ahşabı keserken bıçağın üzerine ahşabı hızlı bir şekilde ittirmemeli,bıçağın doğal bir şekilde çok az bir ittirmeyle işini görmesini sabırla beklemeliyiz.Aksi takdirde yanmalar ve çizgilerden sapmalar meydana gelebilir.Benim kullandığım devir ayarını aşağıda görebilirsiniz.5. Desenimize göre ahşabı sabırla kesiyoruz,ve kendi sıralamanıza göre parçaları kesip kenara alıyoruz.Balina planımızdaki renk skalasına göre parçaların arkasına hangi renge boyayacağımızı yazıyoruz.6. Parçaların üzerinde kalan kağıt parçalarını çıkarıyoruz, 2nci balina deseni fotokopimizi alıp, onun üzerinde kestiğimiz parçaları birleştirerek birbirlerine tam oturup oturmadıklarını kontrol ediyoruz,eğer beğenmediysek, beğenilmeyen parçayı tekrar kesebilir veya tüm projeyi yeniden kesebiliriz.ZIMPARALAMA:

7. Projede bazı parçaların beraber zımparalanması gerekmektedir.Bu parçalar;ağız ve yüzgeçler haricindeki tüm parçalardır.Bu parçaları beraber zımparalamamız gerektiğinden,bir şekilde bunları birleştirip zımparadan sonra tekrar ayırabilmemiz lazım.Bu işlem için beraber zımparalanacak tüm parçaların arasına nokta halinde silikon veya hızlı yapıştıcı sürüp daha sonra hafif bir şekilde yumuşak bir yüzeye vurarak birbirlerinden ayrılmasını sağlayabilirsiniz.
Benim kullandığım ve size tavsiye edeceğim yöntem ise çift taraflı bant yöntemidir.Bu teknikte beraber zımparalanacak parçaların toplamı kadar ebatta bir kontraplak veya mdf alıp,çift taraflı bantın bir tarafını kontaplağa yapıştırıyoruz.Aşağıda çalışmamızın bu aşamasını görebilirsiniz.8. Çift taraflı bantın bize doğru bakan yönüne ise beraber zımparalanması ve şekillendirilmesi gereken parçaları desene göre yapıştırıyoruz9. Daha sonra kıl testere makinemizin başına geçerek, kestiğimiz ahşap parçalarına zarar vermeden ve hemen parçaların yakınından,alttaki kontraplağı balina silüetinin etrafından kesiyoruz.Çok fazla hassas kesime gerek yok,kabaca kesiyoruz.10. Müteakiben zımpara ile şekil verme işlemine geçiyoruz,bu aşamada daha önceden sonlandırılmış başka bir çalışmanın fotoğrafından faydalanıyoruz.Fotoğrafa göre nereleri hangi oranda zımparalıyacağımıza karar verip ,nereleri oval, nereleri keskin köşeli, nerelerin seviyesi ne kadar düşürülecek veya kaldırılacak sorularını cevaplandırmaya çalışıyoruz.İntersia çalışmalarının en önemli kısmı şekillendirmek veya zımparalamak olduğu için çok sabırlı ve hassas davranmamız gerekiyor,fazladan zımparalanan yeri bir daha geri getirmenin tek yolunun parçayı tekrar kesip şekillendirmek olduğunu unutmuyoruz.Zımpara yaparken değişik aletler kullanabilirsiniz,benim kullandıklarım aşağıda:

11. Balina gövdesini blok halinde balina çalışmasının bitmiş halinin fotoğrafına göre zımparalıyarak şekillendiriyoruz.Parçalarımızı önce 80 kumla başlayarak zımparalıyoruz, en son isteğinize göre 180 veya 220 ile sonlandırabilirsiniz.Benim bu çalışmada kullandığım önce 80 kum, daha sonra ise 180 kumdur.12. Gövdeyi bir blok halinde zımparaladıktan sonra kuyruk kısmını ayırıyoruz,çünkü kuyruğa başka bir açıdan daha zımpara çekmemiz gerekiyor.Kuyruğu ayırdıktan sonra gövdenin kuyruğa bağlanan kısmını 2.5-3 mm kadar aşağıya doğru zımparayarak ovalleştiriyoruz,kuyruğu tekrar yerine yerleştiriyoruz.13. Şimdi kuyruğun zımparalanması gereken ve çok yukarıda duran bir kısmı oluştu,fotoğrafa göre ve gövdeyle birleşen yere göre ovalleşmesi gereken ve zımparalanması gereken yeri kurşun kalemle işaretleyip çiziyoruz,çizdiğimiz yere kadar üstten zımpara yapıp şekillendiriyoruz, gövdenin şekline göre kuyruğun şeklini uyduruyoruz,kuyruk kısmına son halini veriyoruz.

14. Balinanın ağız kısmına geldi sıra.Ağız parçasını yerine yerleştirerek ve yine kurşun kalemle ovalleştirmek istediğimiz yeri çizerek ve aşağıdaki gibi zımparalıyarak son halini veriyoruz.Gövdenin biraz yukarısında kalmasına dikkat ediyoruz.15. Ön yüzgece geçerek yüzgeci yerine yerleştirip fotoğrafa göre şekillendiriyoruz,yüzgeci aşağıdaki gibi zımparalıyoruz16. Daha sonra arka yüzgece geçerek öncelikle gerektiği kadar zımpara yaparak parçanın yüksekliğini düşürüyoruz ki 3 boyutlu bakıldığında en arkada gözüksün.Arka yüzgecin zımparalanması ve şekillendirilmesi işlemini balina fotoğrafına göre ve aşağıdaki aşamalara göre yapıyoruz.

17. Balinamızı şekillendirme konusunda en son olarak,tüm parçaların her kenarını ince kumlu sünger zımpara ile veya dremel zımpara ucu ile zımparalıyoruz,balinanın kafasındaki ufak oyma yapılacak yeri de herhangi bir alet(DREMEL,çakı, falçata gibi) vasıtası ile şekillendiriyoruz,daha sonra boyama işlemine geçeceğiz.BOYAMA ve YAKMA:

18. Desenimizde koyu olarak gösterilen 4 parçayı üstübüyle veya fırça ile boyuyoruz.Sadece parçaların alt taraflarını boyamıyoruz, diğer tüm yanları boyuyoruz.Parçaları boyadıktan sonra kurumaya bırakıyoruz.

19. Desenimizde görülen ve yakarak şekillendirmemiz gereken parçaları alarak desene göre yakma makinesi ile çizgileri aşağıdaki gibi yakıyoruz.YAPIŞTIRMA VE SONLANDIRMA:

20. Tüm parçalar kuruduktan sonra ve hazır edildikten sonra parçaları bir araya getiriyoruz.21. Desen fotokopimizi alarak parçaları üzerinde birleştirmeye başlıyoruz.22. Parçaları desene ve plana göre birleştiriyoruz, bu aşamada yapıştırıcı kullanmıyoruz,amacımız sadece çalışmamızın nasıl olacağını ve parçaların birleştiklerinde sorunsuz birleşip birleşmeyeceklerini görmek.23. Parçalar hoşumuza gitti ve hatasız birleşti ise yapıştırma işlemine geçebiliriz artık.Hızlı yapıştırıcı ile tüm parçaları birbirlerine yapıştırıyoruz.Yapıştırıcıyı bir çizgi halinde sürmek , parçaları daha sağlam yapıştırıyor ve daha sonra ayrılmalarına engel oluyor.24. Tüm parçaları birbirine yapıştırdıktan sonra arkalık olarak kullanacağımız kontraplağı alıp, balina silüeti etrafında kurşun kalemle çizerek kıl testere makinesinde kesiyoruz.Kontraplağın balinaya yapışacağı yüzeyini yapıştırıcının daha iyi tutması için zımparalamıyoruz,konraplağın arka yüzeyini zımparalıyoruz.25. Balinanın gözünü de siyah ve beyaz akrilik boya kullanarak birer fırça dokunuşu ile sonlandırıyoruz, arkalığı da balinaya hızlı yapıştırıcı veya tutkal yardımı ile yapıştırıyoruz.(arkalığın alt yüzeyini genelde projeye yapıştırmadan istediğiniz bir renge boyayabilirsiniz.Proje küçük bir proje olduğu için ben balinaya yapıştırdıktan sonra arkalığın alt yüzeyini fırçayla boyadım)SONUÇ:

26. Vernik de atılınca işte emeğimizin karşılığı,karşısına geçin ve küçük bir ahşap parçasından balina haline gelen eserinizi seyretmenin tadına varın:NOT: En kolay yaptığım ve en zor anlattığım intersia oldu bu, önemli olan sizlere faydalı olmak ve intersia sevgisi aşılamak gerçi,sizlerin de çalışmalarını görmek isterim,her türlü sorunuzu bekliyorum,hepinize saygılarımı sunuyorum..